Lázně Luhačovice – světoznámé i blízké Slovákům

Lázně Luhačovice, a. s., si dlouhodobě udržují pozici Slováky nejnavštěvovanějších českých lázní. Ročně v nich stráví léčebné a wellness pobyty přibližně 2000 slovenských klientů. Slováci tak tvoří více než polovinu zahraničních návštěvníků i když počtem přenocování vedou stále Rakušané. Do největších moravských lázní lákají slovenskou klientelu jedinečné minerální vody na čele s Vincentkou, stavby nejvýznamnějšího slovenského architekta Dušana Jurkoviče, kulturní a společenské akce, ochotný a milý personál a špičkové lázeňské a wellness služby. Informoval o tom Ing. Jiří Dědek, MBA, výkonný ředitel Lázní Luhačovice.

LL-Jurkovicovdom-masaz „Zatímco dobré lázeňské a wellness služby dnes klienti najdou už i v jiných lázních, ostatní lákadla jsou více či méně doménou Luhačovic. Každopádně Luhačovice mají nezaměnitelný genius loci (duch místa). Pro Slováky jsou suverénně nejnavštěvovanějšími českými lázněmi, s bohatou tradicí česko-slovenské vzájemnosti. Navíc sem mají velmi blízko – od hranic je to jen 25 km. I během letošního září připravila akciová společnost Lázně Luhačovice (od 7. 9. do 10. 9.) již 4. ročník Dnů slovenské kultury, které jsou jedním z vrcholů kulturního léta. Během několika dní se zde představili umělci ze Slovenska –bratislavský Folklorní soubor Karpaty a swingová hudba Fats Jazz Band. Tradičně se jich zúčastnila i početná skupina slovenských novinářů,“ konstatoval J. Dědek.

Dodal, že největším lákadlem pro Slováky je soubor Jurkovičových staveb – Jurkovičův dům, Vila Chaloupka, Vila Jestřabí, Vodoléčebné lázně, Říční a sluneční lázně a Hudební pavilon. Lázně Luhačovice se o tyto architektonické skvosty starají a udržují tak Jurkovičův odkaz. Nejvýznamnější Jurkovičovou realizací v Luhačovicích je Jurkovičův dům. Stavby Dušana Jurkoviče vytvořené pro Luhačovice během pouhých tří let spojují motivy regionální karpatské lidové tvorby s dekorativními principy secese. Architektura lázní koresponduje i s vrcholícím emancipačním hnutím středoevropských slovanských národů, usilujících o sebeidentifikaci, mimo jiné prostřednictvím lidové kultury. Touto syntézou se Lázně Luhačovice liší od řady významných evropských lázní, jejichž architektonický výraz je více či méně unifikovaný, kosmopolitní, vycházející z římské klasické tradice.

Mnoho lidí ani netuší, že příchod a působení Dušana Jurkoviče v Luhačovicích souvisí s tím, že počátkem 20. století čeští a slovanští buditelé hledali protipól Karlových Varů, kde se setkávaly společenské špičky německých zemí v německém salonu. Myšlenka vytvořit protipól a tradici setkávání se Slovanů v Luhačovicích v slovanském salonu, stála u pozvání Jurkoviče do Luhačovic.

„S tím koresponduje i tradice setkávání se a podpory česko-slovenské vzájemnosti. Letos se v Luhačovicích konal v pořadí již čtvrtý ročník Dnů slovenské kultury, které navazují na tradici Československých porad, které probíhaly v Luhačovicích v letech 1908 – 1938. V Luhačovicích působily počátkem minulého století tři výrazné osobnosti pocházející ze Slovenska, které spojoval kromě přátelství i vřelý vztah ke zdejším lázním. Byli jimi architekt Dušan Samuel Jurkovič, jehož krásné stavby zdobí lázně až do současnosti, národní buditel, lázeňský lékař a iniciátor setkání Čechů a Slováků MUDr. Pavel Blaho a správce Cyril Holuby, který založil v Luhačovicích místní odbočku spolku českoslovanské jednoty. Na konci dvacátých let minulého století, v době, kdy většina lázeňských měst na západě Čech byla prakticky v cizích rukou, zdobily moravskoslovenské pomezí nepřehlédnutelné lázně, které vlastnili Češi, a které se staly i místem setkávání Čechů a Slováků,“ vysvětlil J. Dědek.

Nejnavštěvovanějším zařízením pro Slováky je v Luhačovicích ALEXANDRIA **** Spa & Wellness hotel, jehož služby využívá téměř polovina slovenské klienty. Velmi oblíbený je i další čtyřhvězdičkový hotel Jurkovičův dům. K nejoblíbenějším pobytům se řadí prodloužené wellness víkendy, relaxační pobyty, týdenní pro seniory, ale i klasické léčebné pobyty. Slováky oslovuje, vedle historie, i geografická blízkost, když do Luhačovic mají mnozí blíže než do slovenských lázní. Luhačovice jsou po silnici vzdáleny pouhých 25 km od hraničního přechodu Drietoma – Starý Hrozenkov, 54 km od Trenčína a 165 km od Bratislavy. Ubytování a služby uspokojí jak milovníky luxusu, tak i klienty upřednostňující cenově dostupný standard. V neposlední řadě je pro ně lákadlem jedinečnost a vzácnost luhačovických minerálních vod.

Na území Lázní Luhačovice se v současnosti nachází 13 pramenů, z toho se akciová společnost Lázně Luhačovice stará o 10 z nich. Nejznámější jsou Vincentka, Ottovka, Aloiska a pramen Dr. Šťastný. Jména pocházejí zejména od členů šlechtického rodu Serenyiů, předchozích majitelů panství, na jejichž pozemcích se prameny nacházely. Systematické využívání minerálních pramenů na léčebné účely má více než 300 letou tradici. Lázeňská léčba v Luhačovicích je založena na využití přírodních léčivých zdrojů v kombinaci s nejmodernějšími léčebnými a rehabilitačními metodami. Při lázeňské léčbě se minerální vody používají na pitné kúry, inhalace a přírodní minerální koupele.

V Lázních Luhačovice se u dospělých léčí onemocnění dýchacího ústrojí, poruch pohybového aparátu, trávicího ústrojí, látkové výměny (cukrovka), nemocí oběhového ústrojí, onkologická onemocnění, nervová onemocnění a nemoci pohybového aparátu. U dětí se léčí nemoci dýchacího ústrojí, obezita, nemoci zažívacího ústrojí a také kožní a onkologická onemocnění. Celkem je možné poskytnout cca 60 procedur různého typu. Návštěvníci si vychutnávají v Luhačovicích nejen tradiční lázeňské a relaxační služby, ale jezdí sem i za nezapomenutelnými kulturními zážitky.

Více informací je na www.LazneLuhacovice.cz  a www.HotelAlexandria.cz