Unescem chráněný Bardejov a Bardejovské lázně nabízejí výjimečnost

Kdo chce zažít neotřelou krásu a objevit mistrovská umělecká díla, ale i relax ve výjimečném přírodním prostředí, měl by navštívit město Bardejov a Bardejovské lázně (Bardejovské kúpele). Severovýchod Slovenska ukrývá překvapení a skvosty, jaké nemají obdoby ani v těch nejvyhlášenějších turistických a rekreačních destinacích. Město Bardejov se právem pyšní opakovanými prvenstvími v soutěži o Nejkrásnější město Slovenska a Bardejovské lázně jsou oázou odpočinku plnou architektonických skvostů, kterou si vychutnávala i císařovna Sisi.

 

Na propagaci výjimečného koutu Slovenska pracuje i Oblastní organizace cestovního ruchu (OOCR) „ŠARIŠ“ – BARDEJOV. Její ředitel Ing. Radomír Jančošek k tomu říká: „OOCR Šariš-Bardejov byla založena na podporu cestovního ruchu a funguje již téměř 4 roky. Členy jsou: město Bardejov, Bardejovské lázně, a. s., ADRIÁN LOZÁK, s. r. o. a Kulturní a turistické centrum Bardejov. Cílem OOCR je zvýšit návštěvnost Bardejova a okolí prostřednictvím aktivní spolupráce členů OOCR a dalších subjektů v cestovním ruchu, zkvalitňováním marketingu, vzdělávání, propagace, rozšiřováním produktů a služeb. Hlavním účelem organizace je podpora cestovního ruchu a vytváření podmínek rozvoje cestovního ruchu na území zakladatelů a členů s cílem trvale udržitelného rozvoje cestovního ruchu a ochrany zájmů svých členů. V tomto roce jsme se rozhodli zvýšit intenzitu povědomí o naší činnosti na Slovensku i v zahraničí, především v ČR a Polsku. Ke spolupráci jsme přizvali na cestovní ruch specializovanou renomovanou PR agenturu PAPER LIFE, která má na starosti PR Bardejovských lázní už 4 roky. Společným úsilím chceme zviditelnit náš region a zvýšit jeho návštěvnost.“

 

Tipy na výlety v regionu „Šariš“ – Bardejov
Bardejov je historické město zapsané do seznamu Světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. O tom, že je historicky a kulturně bohatým městem, svědčí i opakované prvenství v soutěži o Nejkrásnější město Slovenska. Nejvzácnější částí města je Radniční náměstí s nádhernými gotickými měšťanskými domy, Bazilikou minor Sv. Egídia, s bývalou Městskou radnicí – první stavbou renesance na území Slovenska, v níž je umístěna expozice Šarišského muzea. Neméně významné a zajímavé je i opevnění města. Fortifikační systém Bardejova patří k nejdokonalejším a nejzachovalejším opevněním měst v Evropě. Ozdobou města je také františkánský klášter s kostelem sv. Jana Křtitele, židovské suburbium a zrekonstruovaný park s fontánou u hradeb v ulici Dlhý rad.

Nejreprezentativnější akcí města je tradiční Bardejovský jarmark ve dnech 25. – 28. srpna 2016. Trhovci se zde představí s již tradičně různorodým spotřebním zbožím, občerstvením, gurmánskými jarmarečními specialitami, řemeslníci s ukázkami svých řemesel a nebudou chybět ani provozovatelé zábavních atrakcí a lunaparků. Během čtyř jarmarečních dní se trhovci a návštěvníci města mohou těšit na bohatý kulturní program všech hudebních žánrů a množství dalších doprovodných akcí. www.bardejov.sk

Bardejovské lázně – nacházejí se 5 km od Bardejova. Patří k nejoblíbenějším, nejnavštěvovanějším a počtem lůžek ke třem největším slovenským lázním. Zároveň se pyšní tím, že patří mezi nejstarší lázně s nejdelší tradicí poskytování lázeňských služeb. Vychutnávala si je na léčení v roce 1895 manželka Františka Josefa I. císařovna Alžběta, zvaná Sisi, jejíž socha se vyjímá v lázeňském parku. Pobýval zde i rakousko-uherský císař Josef II. (1783), Marie Luisa, pozdější manželka císaře Napoleona (1809), ruský car Alexandr I. (1821) a polská královna Marie Kazimiera dʼArquien, manželka polského krále Jana III. Sobieského.

Letošní lázeňskou sezónu lázně slavnostně otevřely v pátek 3. června 2016, slavnostním POŽEHNÁNÍM MINERÁLNÍCH PRAMENŮ a 19. ročníkem OTEVŘENÍ LÁZEŇSKÉ SEZÓNY. Mezi nejdůležitější akce lázní budou letos patřit: 62. ročník Mezinárodního hudebního léta (27. 06. – 29. 08. 2016), 13. ročník Bardejovských Lázeňských dní 10. 07. 2016, pravidelné koncerty klasické hudby a 13. ročník Alžbětinského dne 21. 08. 2016 na počest císařovny Sisi.

Letošní kulturní léto v Bardejovských lázních začne v červnu, návštěvníky potěší HUDEBNÍ VYSTOUPENÍ u kolonády – ve dnech 11. 06., 18. 06. a 25. 06. /soboty/ v 15.00 hod., na pódiu u Lázeňské kolonády. V červnu 2016 uspořádá Gladiol klub Prešov VÝSTAVU RŮŽÍ A LILIÍ a v srpnu VÝSTAVU GLADIOLŮ. MEZINÁRODNÍ HUDEBNÍ LÉTO (MHL) – 62. ročník, se koná ve dnech 27. 06. – 29. 08. 2016. V rámci něj se budou denně /kromě pondělků/ konat u kolonády koncerty klasické hudby v podání orchestru Cassovia Ensemble Košice v červenci a Prešovského salónního orchestru v srpnu /úterý – neděle: 10.30 – 11.30 hod. a 16.30 – 18.00 hod./. Součástí MHL je i cyklus 10 koncertů vážné hudby v koncertním sále hotelu Astória, se začátkem vždy v 19.00 hodin. Vstupné: 2 €. Koncerty u kolonády jsou grátis. BARDEJOVSKÉ LÁZEŇSKÉ DNY (BARDEJOVSKÉ KÚPEĽNÉ DNI) mají svůj 13. ročník 10. 07. 2016, se začátkem v 13.00 hod. v areálu před Lázeňskou dvoranou. Tato tradiční akce je spojena s bohatým kulturním programem. Jeho součástí jsou i atrakce a různé animační aktivity pro děti, prezentace a prodej tradičních řemeslných a jiných výrobků.

Během prázdninových měsíců červenec – srpen 2016, každý druhý víkend, bude pro děti ANIMAČNÍ PROGRAM NA KOUPALIŠTI. Na 14. 08. 2016 se připravuje FOLKLÓRNÍ FESTIVAL – se začátkem v 13.00 hod. v areálu u Lázeňské dvorany. Letošní vzpomínková slavnost na počest třítýdenní návštěvy císařovny Alžběty – ALŽBĚTÍNSKÝ DEN bude netradiční. Bude se konat 21. 08. 2016 (13. ročník) ve 14.00 hod. u památníku císařovny Alžběty, zvané Sisi. Doprovodný program: procházka císařovny Sisi s Franzem Josefem v dobových kostýmech po areálu lázní a možnost focení se s nimi. V tomto roce bude slavnost spojená s otevřením nově zrekonstruovaného hotelu Alžběta a různými doprovodnými programy.

V září 2016 budou HUDEBNÍ VYSTOUPENÍ u kolonády – ve dnech 10. 09. a 17. 09. /soboty/ v 15.00 hod., na pódiu u Lázeňské kolonády. Následuje 04. 09. 2016 – PŘEHLED DECHOVÝCH HUDEB a PIVNÍ FESTIVAL – 4. ročník; přehlídka dechových hudeb /13.00 – 17.00 hod./ a vystoupení lidových souborů, která se budou konat před lázeňskou kolonádou. Začátek v 13.00 hod. a vstup volný.

Nebude chybět ani 2. ročník HORNOŠARIŠSKÉHO VINNÉHO FESTIVALU. Na 24. 09. 2016 se připravuje prezentace několika slovenských vinařství, bohaté doprovodné akce a kulturní program se začátkem v 13.00 hod. v areálu před Lázeňskou kolonádou.
Kromě kulturně-společenských akcí je areál Bardejovských lázní každý den otevřený pro širokou veřejnost. Hosté mají na výběr ze dvou wellness komplexů a v létě je otevřeno i venkovní koupaliště. Větší Wellness SPA – bazénový a saunový svět je v hotelu Ozón a menší (bez plaveckého bazénu) je v hotelu Alexander. V komplexu Wellness Spa je možné využít denně bazén v době 11.00 – 21.00 h. a saunový svět v době 13.00 – 21.00 h. Ve středu až neděli jsou přístupné i fitness, masáže a solárium. V hotelu Alexander je k dispozici ve středu až neděli od 13.00 do 20.30 hod. whirlpool, finská a parní sauna, ochlazovací bazén, přívalová sprcha, tropická a masážní sprcha, tepidárium, fitness, masáže. Více informací je na: www.kupele-bj.sk.

Bardejovské suburbium – Stará synagoga v Bardejově patří mezi klenoty synagogální architektury na Slovensku. Představuje unikátní typ devíti klenbové synagogy. Její výstavba byla ukončena pravděpodobně v roce 1836. Soubor staveb se nachází v ochranném pásmu Památkové rezervace Bardejov. Stará synagoga byla vyhlášena za národní kulturní památku v roce 1970, mikve a bet hamidraš v roce 2000. V témže roce bylo historické jádro města Bardejov spolu s židovským suburbiem zapsáno na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. www.suburbiumbardejov.sk

Kde se najíst – V centru Bardejova je dostatek možností dobře se najíst za přijatelné ceny. Jednou z možností je příjemné prostředí restaurace – pizzerie Roland (majitel Adrián Lozák), v historickém jádru Bardejova na Radničním náměstí 12. Vznikla v roce 1999 a během své existence se stala vyhledávanou restaurací pro své originální a nápadité recepty nejen pro domácí, ale i zahraniční hosty. K restauraci patří i letní terasa s kapacitou 150 osob.

Kulturní a turistické centrum (KTC) Bardejov bylo zřízeno 1. července 2008 jako rozpočtová organizace města Bardejov. Organizuje mezinárodní výstavy a prezentace umělců, zájmových organizací, ale i turisticky atraktivních lokalit v regionu a zahraničí, koncerty, představení, soutěže, setkání. Poskytuje také informace o městě Bardejov a okolním regionu, o turistických atrakcích, jakož i o možnostech aktivního využití volného času. KTC v současnosti spravuje i Polsko-slovenský dům, který slouží jako místo pro navazování vzájemných kontaktů mezi Poláky a Slováky, kteří si zde během společných akcí a setkání vyměňují zkušenosti a znalosti z různých oborů. Ve správě KTC Bardejov jsou i turisticko-informační kanceláře: TIK Bardejov – Radniční náměstí č. 21 a TIK Bardejovské lázně – budova Kina Žriedlo.

Ve správě KTC je i Památník holocaustu v Bardejově (ulice Dlhý rad 34), sousedící s Židovským suburbiem, který vznikl jako posvátné místo připomínající úctu vůči jednotlivcům a rodinám tvořícím prosperující židovskou komunitu, která v důsledku hrůzy holocaustu již více neexistuje. Na 14 tabulích ve tvaru náhrobních kamenů je zobrazených 3 298 jmen obětí holocaustu z Bardejova a okolních obcí. http://www.ktcbardejov.sk/kontakty

Lesnická naučná stezka ČIERNA MLÁKA v Bardejovských lázních – veřejnosti je zpřístupněna od 24. 6. 2008. Tematicky je naučná stezka zaměřena na mimoprodukční funkce lesa. Stezka je schůdná celoročně a nabízí 3 okruhy různé náročnosti: JEDLOVÁ (délka 1,9 km a převýšení 100 m), BUKOVÁ (délka 3,7 km s převýšením 220 m) a JAVOROVÁ (délka 3,9 km a převýšení 290 m). Její celková délka je 4 460 m a najdete na ní 18 tematických zastávek. Kromě nich na stezce najdete dřevěnou rozhlednu na Zborovský hrad, kamennou terasovitou vyhlídku na hlavní hřeben Čergovského pohoří, kapli svatého Huberta, příšeru vystupující z vod jezírka u Zimní studny či jiné zajímavé objekty. Samozřejmostí jsou lavičky k odpočinku, studánky i srubové ohniště. http://www.lesy.sk/showdoc.do?docid=3650

Skanzen – Muzeum lidové architektury v Bardejovských lázních – je nejstarším zařízením svého druhu na Slovensku (od roku 1965). Na ploše 1,5 ha je rozmístěno 24 expozičních objektů, které prezentují lidovou kulturu a stavitelství dvou etnik: slovenského a rusínského obyvatelstva, žijícího v regionu horního Šariše a severního Zemplína. Pocházejí z 19. a 20. století. Jsou zde zastoupeny obytné srubové domy, různé hospodářské stavby, technické a sakrální stavby. http://www.muzeumbardejov.sk/expozic/skanzen.htm

Mezi oblíbená návštěvní místa v okolí Bardejova patří i zachovaných 7 řeckokatolických a 1 římskokatolický dřevěný kostel: Hervartov, Tročany, Křivé, Kožany, Lukov, Frička, Jedlinka, Mikulášová, Zboj. Celoročně bývají zavřené, ale na požádání se dají navštívit téměř kdykoliv. Více je na: http://www.tik-bardejov.sk/drevene-kostoliky

Sluneční Majer – agroturistické zařízení v Stebnícké Huti se nachází 13 km od Bardejovských lázní. Nachází se tam jízdárna s výcvikem ježdění na koních, jezdecký kurz, možnost vyjížděk na koních do okolí, výlet v kočáru. Ze Slunečního Majera se dají dělat procházky do okolí, v těsné blízkosti je pěší přechod do polské obce Blechnarka a 6 km od Majera se nacházejí i polské lázně Wysova. www.slnecnymajer.sk

Zborov – největší obec bardejovského okresu, 9 km od Bardejovských lázní, známá hradem Zborov-Makovica. Z lázní přes Zborovský hrad (http://hradzborov.sk/) je vybudovaná nenáročná okružní naučná stezka (cca 4 hod.) Kratší trasa na hrad vede přímo ze Zborova z ulice Podhradie (40 minut). Původně gotický hrad byl vybudován pravděpodobně na místě staroslovanského hradiště, první zpráva o něm je z roku 1250. Na hradě probíhá oprava opevnění, během léta se tam konají koncerty. Nad hradním vrchem je nejstarší přírodní rezervace v okrese se smíšeným bukovým, habrovým a dubovým porostem na rozloze 24 ha. Architektonickou památkou Zborova je i Rákocziova kaple z roku 1640 v kostele sv. Markéty.
V obci Zborov se nachází vojenský hřbitov z 1. sv. války, památník z 1. sv. války věnovaný 28. pražskému pluku a vojenský hřbitov z 2. sv. války, který jako první na Slovensku zrekonstruovala německá organizace na záchranu hrobů. www.zborov.sk