Bohemia-lázně lákají i na akce k 700. výročí narození Karla IV.

Za zdravím i kulturou se vydejte do Karlových Varů

 

Výjimečnost a atraktivitu Karlových Varů letos umocňují i akce k 700. výročí narození Karla IV. Bohatý kulturní program, nádherná architektura, krásy okolní přírody, jedinečné léčivé prameny, spolu s příznivými cenami udělaly z Karlových Varů v letošní sezoně jednu z nejatraktivnějších destinací pro strávení dovolené. Není na co čekat, léto za chvíli začíná a zájem o pobyty se stupňuje.

 

Ředitel společnosti Bohemia-lázně, a. s., Karlovy Vary, Jiří Sluka, k tomu říká: „V posledních měsících zaznamenáváme nárůst zájmu domácích, ale i slovenských klientů o pobyty v zařízeních naší akciové společnosti Bohemia-lázně.  Přispívají k tomu vynikající ceny za ubytování i s procedurami, které v mezisezoně začínají již na 1250 Kč na den. Už od této ceny mohou zájemci u nás absolvovat kromě klasických léčebných pobytů i několikadenní wellness, relaxační, rehabilitační a regenerační pobyty. Hlavní lázeňská sezóna již začala a očekáváme, že v létě budou naše kapacity plně vytíženy. Kdo chce mít jistotu pobytu v konkrétním termínu, měl by si pospíšit a zajednat pobyt co nejdříve. Dopřejte si světoznámé lázně v nejžádanějším termínu.“

 

Bohemia-lázně, a. s., Karlovy Vary jsou lázeňská společnost oceněná Národní cenou kvality 2011. Nabízí lázeňské léčebné pobyty (komplexní a příspěvková péče) zaměřené na léčbu trávicího traktu a pohybového ústrojí, relaxační a rekondiční pobyty. Balneoprovoz s novým rehabilitačním bazénem a moderním wellness centrem poskytuje nadstandardní vybavení a profesionální péči na bázi termominerální vody. Poloha v bezprostřední blízkosti kolonád, vlastní garáže, příjemné ubytování, nové konferenční prostory, široká paleta doplňkových služeb jsou hlavními konkurenčními výhodami společnosti.

 

Karlovy Vary jsou věhlasné největší koncentraci léčivých pramenu na světe. Najdete zde 206 hotelů, 15 pramenů na 7 kolonádách, 48 procedur, 22 procházek. V dnešní době mají Karlovy Vary 5 (někdy se uvádí 7) lázeňských kolonád, ve kterých je veřejnosti karlovarská minerální voda přístupná v 15 pramenech. Základem tradice karlovarské lázeňské léčby je neopakovatelný a jedinečný přírodní zdroj – minerální voda, jejíž léčebné účinky jsou prověřené staletou praxí. Kromě minerální vody se k léčbě používá i oxid uhličitý a rašelina z naleziště nedaleko Karlových Varů.

Kolonády splňují účel procházek s pitím minerálních pramenů. Karlovy Vary jich mají několik: Mlýnská kolonáda, Sadová kolonáda, Tržní kolonáda, Zámecká kolonáda, Vřídelní kolonáda. Někteří řadí ke kolonádám i 2 altány: Altán Pramen Svoboda a Altán Aloise Kleina. Srdcem lázní je Vřídlová kolonáda a pramen Vřídlo. Moderní volně přístupná kolonáda slouží pro odpočinek a pitné kúry.

Prameny – Nejvydatnějším a nejproslulejším zdrojem minerální vody je  Vřídlo. Je to zároveň nejznámější lázeňský pramen, zásobuje termální vodou všechna lázeňská zařízení. Stříká až do výšky, více než 12 metrů. Vřídlo se stalo symbolem Karlových Varů. Kolem Vřídla začaly vznikat altány a další kolonády, do kterých se potrubím pramen Vřídlo rozvádí. Vřídlo je hlavním karlovarským pramenem, jehož teplota dosahuje 73 °C a tryská do výše 12 metrů. Každou minutu vytryskne na zemský povrch 2 000 l vody. Představíme-li si Vřídlo jako kmen stromu, ostatní prameny jsou větvemi tohoto stromu. Už několikrát v minulosti se ukázalo, že některá zřídla se někdy ztratila a znovu objevila. Karlovarská voda je přírodní iontový roztok obsahující rozpuštěný oxid uhličitý. Hlavními rozpuštěnými látkami jsou sodík, vápník, draslík, hořčík a dále síran, chlorid a mnoho dalších minerálních látek v malých až stopových množstvích. Celkový obsah minerálních látek je cca 6,4 g/1 l a obsah CO₂ mezi 560 – 980 mg v litru. Karlovarské prameny se chemickým složením liší jen nepatrně, zvláště ve stopových prvcích. Liší se hlavně teplotou a množstvím plynného oxidu uhličitého. Zvláště teplota pramenů má vliv na množství rozpuštěných minerálů. Chladné prameny (pod 50 °C) mají spíše projímací účinek, teplejší naopak. Kromě Vřídla jsou ve Varech i tyto prameny: Pramen Karla IV., Dolní zámecký pramen, Horní zámecký pramen, Tržní pramen, Mlýnský pramen, Rusalčin pramen, Pramen knížete Václava I., Pramen knížete Václava II., Libušin pramen, Skalní pramen, Pramen Svobody, Sadový pramen, Pramen Štěpánka, Pramen Hadí.

Historie Karlových Varu stručně

Město bylo založeno ve 14. století Karlem IV. Podle pověsti je nechal císař vystavět záhy po náhodném objevení termálních pramenů jeho loveckou družinou. Osada byla v roce 1370 povýšena na město. Dne 14. srpna 1370 propůjčil císař Karel IV. Karlovým Varům tzv. loketské městské právo, privilegium s výsadami královského města podle vzoru nedalekého Lokte. Karel IV. pobýval ve městě v letech 1370, 1374 a 1376. Lázně se těšily přízni mnoha šlechtických rodů i bohatých měšťanů už v 16. století. Kvůli několika přírodním pohromám se z této doby zachovalo jen málo budov. Většina architektonických památek pochází z 18. a 19. století, kdy město zažívalo „období hojnosti“. Karlovy Vary navštívil československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk poprvé v roce 1923. Do roku 1933 v lázních pobýval osmkrát.

Letošní oslavy 700. výročí narození zakladatele Karlových Varů – Karla IV.

Celý rok 2016 se nese ve znamení sedmistého výročí narození Karla IV. Při této příležitosti byla vytvořena i webová stránka 700.karlovyvary.cz, kde jsou všechny akce plánované k tomuto významnému výročí. Letošní lázeňská sezóna byla v Karlových Varech zahájená 6. – 8. května 2016. Sezónu oficiálně zahájil sám zakladatel města Karel IV. se svou družinou v takzvaném průvodu Karla IV., který je tradiční součástí zahájení lázeňské sezóny v Karlových Varech. Stejně tak jako i v předchozích letech bylo požehnáno pramenům, aby nadále navracely návštěvníkům Karlových Varů zdraví.

Mattoni 1/2Maraton Karlovy Vary 2016 – Start je 21. května 2016. Součástí Mattoni ½ Maratonu Karlovy Vary 2016 je i DM Rodinný běh. Závod pro rodiny i jednotlivce je určen všem, kteří chtějí být součástí ½ Maratonského dění a netroufnou si na 21,0975 km.

Karlovarský karneval – 9. ročník Mattoni Karlovarského karnevalu se tentokrát chystá ve dnech 3. – 5. června 2016.

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary je nejvýznamnější akcí ve městě. V roce 2016, se ve dnech 1. až 9. července 2016, bude konat již 51. ročník Čeká vás tu bohatý doprovodný program, koncerty, večírky a spousta vystoupení.

Kolonádní koncerty – Tradičním zpestřením srpnových letních dnů jsou koncerty Karlovarského symfonického orchestru na kolonádách pro všechny přítomné. Vstup se neplatí. Karlovarský symfonický orchestr působí již 181. sezónu. Je nestarším orchestrem na území Čech a jedním z nejstarších na světě.

City Triathlon 2016

Plavání + Kolo + Běh = Triathlon

Karlovy Vary hostily první závod Českého poháru před dvaadvaceti lety v roce 1994. Mezi 27. a 28. srpnem 2016 můžete jít fandit na Rolavu či do lázeňského centra, kde se bude závodit.

Festival světelných instalací. Máte rádi světelné produkce? Pak si určitě v diáři vyznačte termín 2. – 3. 9., kdy se Karlovy Vary rozsvítí v rámci audiovizuální show Královská cesta Karla IV. – 700 let s námi. Na trase od Alžbětiných lázní k Císařským si užijete např. videomapping, laserové show a waterscreen projekce.

Dny evropského dědictví

Prostřednictvím „Dnů evropského dědictví“ se otevírají brány nejzajímavějších architektonických, archeologických, technických a sakrálních památek, muzeí, galerií, knihoven i dalších objektů a prostor, včetně těch, které jsou jinak z části nebo zcela nepřístupné. A to v období od 3. do 4. září.

Karlovarský folklórní festival

Karlovarský folklorní festival si klade za cíl chránit a oživovat zvyky, tance a lidovou hudbu Karlovarska. Pravidelně v září, již od roku 1996. Předpokládaný termín konání festivalu je od 6. do 11. září 2016.

Dvořákův karlovarský podzim

Jméno Antonína Dvořáka nese jeden z nejstarších hudebních festivalů v Evropě, který každoročně okouzlí nádherný podzim v Karlových Varech.

XXXIII. Mezinárodní jazzový festival

Festival, konaný nepřetržitě od roku 1984, se uskuteční v Karlových Varech ve dnech 10. – 20. října. Letošní ročník je šestnáctým, kdy Jazzfest pořádá sdružení Jazzový kruh v čele s ředitelem a současně aktivním účastníkem dění – saxofonistou Milanem Krajícem.

Mezinárodní filmový festival turistických filmů TOURFILM 2016

Nejstarší filmový festival turistických filmů na světě. V roce 2016 to bude již 49. ročník. Termínem konání je 30. 9. – 2. 10. 2016. Posláním festivalu je uvést a ocenit filmy a multimédia, které svou obsahovou náplní a uměleckou úrovní přispívají k rozvoji domácího i zahraničního cestovního ruchu a zároveň napomáhají k širokému mezinárodnímu uplatnění těchto snímků.

Mezinárodní pěvecká soutěž Antonína Dvořáka

Soutěž, zpočátku určená studentům uměleckých škol, se stala během let uznávanou soutěží mezinárodní. Stejně jako slavný filmový festival, bude mít i tato soutěž v roce 2016 svůj již 51. ročník. A to v termínu od 4. do 11. listopadu.

V roce 2016 je v Karlových Varech nač se těšit. Všechny akce jsou uveřejněny i na portálu www.karlovyvary.cz či 700.karlovyvary.cz.

 

Další informace jsou na: www.bohemia-lazne.cz