Závody člunů Jedovnice

Pro milovníky rychlých motorových člunů jsou Jedovnice synonymem vzrušení z adrenalinového sportu, opojení z vůně silných motorů a soupeření s jinými závodníky, vyznávajícími tento druh motoristického sportu.

Obec Jedovnice leží v Jihomoravském regionu nedaleko okresního města Blansko. Posazena je v překrásné lesnaté krajině uprostřed Moravského krasu. V její těsné blízkosti je řada jeskyň s bohatou krápníkovou výzdobou a především známá propast Macocha. To samo o sobě je lákadlem pro mnoho turistů, kteří se mohou ubytovat přímo v Jedovnicích. Uprostřed obce je známý rybník Olšovec, na jehož břehu je camp, kde je možno strávit třeba i dovolenou ve vybavených chatkách, nebo stanovat či bydlet ve vlastním karavanu.

A právě rybník Olšovec bývá dějištěm závodů rychlých motorových člunů. Konají se zde mistrovství republiky a letos již několikátý ročník Velké Grand prix ČR, která se letos uskuteční o prvním červnovém víkendu.

Fanoušci mají možnost fandit i našim závodníkům, kteří v tomto sportu patří k evropské špičce a dosáhli již mnoha úspěchů. Na mistrovstvích Evropy bývají často na stupních vítězů. Letošních závodů se zúčastní nejlepší jezdci Evropy. Samotné závody jsou rozděleny do několika kategorií a tříd podle velikosti člunů a hlavně podle kubatury motorů. Výkon špičkových motorů se pohybuje od 50 do 70 koní a čluny s těmito silnými motory dosahují rychlosti až 170 km/hod.

Samozřejmě, že se jedná o nebezpečný sport, ovšem o bezpečnost závodníků je maximálně postaráno. Rybník Olšovec je v tomto směru výhodný, neboť je nejen dostatečně dlouhý a i jeho šířka umožňuje bezpečné otáčení člunů ve vysokých rychlostech.

Jedovnice závody se letos uskutečňují v termínu oslav Mezinárodního dne dětí, což je vítaná příležitost navštívit Jedovnice s celou rodinou. Pro děti je připravena řada soutěží a atrakcí a rovněž dospělí si přijdou na své při kulturním vystoupení zpěváků, nebo při sportovní exhibici bicrossových kol.