Dezinsekce – vosy

 

Vosy opatří mezi obtížný hmyz, který je zároveň pro člověka nebezpečný. Obzvláště lidé, a zejména děti alergické na hmyzí bodnutí, by si měli dávat pozor. V případě bodnutí může následovat alergická reakce, která ve výjimečných případech může ohrozit i život člověka.

Vosa je hmyz společenský a může vytvářet kolonie až o několika tisících jedinců. Jejich cyklus je roční, kdy královna na jaře vybuduje malé hnízdo, naklade do buněk vajíčka, ze kterých se vylíhnou první dělnice, které převezmou starost o hnízdo, a královna se pak věnuje již jen množení. Vosa je aktivní jen ve dne a její činnost stoupá s teplotou. Proto také s prvními mrazíky všechny vosy zahynou mimo nových královen A s těmi se pak na jaře celý koloběh opakuje. Vosy se živí jiným hmyzem a jeho larvami, třeba mouchami a komáry, ale také cukry obsahujícími minerály, jako je nektar z květin, med, zralé ovoce apod. včetně lidských výrobků, třeba marmelád, limonád, piva. Vcelku se ale o vosách dá říci, že nejsou významnými škůdci, vadí nám však nebezpečí bodnutí.

Obvykle, když lidí zjistí, že mají v domě nebo dokonce na pozemku včelí hnízdo, chtějí volat hasiče. Ti však zpravidla, pokud vosy neohrožují člověka přímo, k odstranění nepřijedou, a tak je nutné pozvat na to odborníky.

U hnízd v domech, většinou na půdách, je potřeba místo ošetřit dezinsekčním postřikem s dlouho trvajícím účinkem tak, aby se přípravek dostal náletovou dírkou přímo do hnízda, ale také kolem hnízda, aby ho vosy do svého obydlí vnášely. Tak se může celá kolonie vyhubit asi do jednoho dne, ale i dříve. Pokud by člověk chtěl hnízdo zlikvidovat sám, vystavuje se nebezpečí, protože vosy jsou u svého hnízda velmi agresivní. Vosí hnízdo může být umístěno i v nebezpečných místech, kde k jeho likvidaci je potřeba i zvláštních technik, třeba horolezecké výstroje. Náročné to je i interiérech, třeba v objektech lze používat elektrické a chemické lapače, bariérové postřiky insekticidy, různá síta atd. Pro zásah je také nejlepší podvečerní doba, kdy již není tak velké teplo a vosy jsou méně aktivní. Jinak je v prevenci dalšího výskytu hnízda utěsnit místa, kudy se vosy do interiérů dostávaly.